Interview s Abigail Guija

Milá Abigail, co ovlivnilo Vaši volbu stát se veterinární lékařkou?

Byl to určitě můj táta, který byl také veterinář, ačkoliv byl specialistou na medicínu a management drůbeže, právě on mě přivedl k veterinární medicíně.

 

V roce 2009 jste se stala boardovaným klinickým patologem (ECVCP). Co byste doporučila zájemcům o tuto specializaci?

Důležitým požadavkem, který si mnozí neuvědomují, je mít alespoň jeden rok klinické praxe nebo jeden rok stáže. Samozřejmě je dobré mít nějaké zkušenosti v laboratoři. Zvu ty, kteří se zajímají o klinickou patologii, aby se podívali na naše webové stránky, tam máme seznam školicích center, která nabízejí rezidenční pozice v Evropě (www.ESVCP.org)

 

Které události považujete za milníky ve své kariéře?

Pro mě, jako Peruánku, byla nejdůležitějším krokem v mé kariéře možnost pokračovat ve studiu veterinární medicíny ve Španělsku a poté napsat doktorskou práci v Rakousku, což byl první krok k získání specializace na klinickou patologii.

 

Je ve vašem oboru, ať už ve veterinární nebo humanitární sféře, člověk, který vás inspiruje?

Jedna osoba, která mě nadále inspiruje v mé profesionální kariéře, je moje mentorka Ilse Schwendenwein, neuvěřitelně kreativní, vtipná a inteligentní osoba. Ona je hlavním důvodem, proč jsem se stala klinickým patologem.

 

Máte představu, jakým směrem se bude klinická patologie ubírat v následujících letech?

Žijeme začátek digitalizace, vzdálené diagnostiky a přibývá programů, které diagnostiku provádějí díky umělé inteligenci.

 

V rámci akademické činnosti vyučujete budoucí veterinární lékaře v oboru klinická patologie. Jak se vzděláváte?

Pravidelné revue časopisů z našeho oboru doplňuje účast na každoročních setkáních pořádaných naší společností a také na webinářích v rámci skupiny specialistů na klinickou patologii.

 

Na zářijovém kongresu budete hovořit o cytologii břišních nádorů a cytologickém stagingu vnitřních orgánů. Na co konkrétně se můžeme těšit?

Počet cytologických vzorků vnitřních orgánů se v posledních letech díky pokrokům v diagnostickém zobrazování, zejména v ultrazvuku, zvýšil, proto je pro následné rozpoznání patologických stavů důležité znát vzhled, který tkáně vnitřních orgánů fyziologicky vykazují.

 

Ptala se členka organizačního týmu Marie Golis.